Etiler Polis Okulu arazisinin planları iptal!

Etiler Polis Okulu arazisinin planları iptal!

İstanbul Beşiktaş’ta yer alan eski Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisine otel, AVM ve rezidans yapımının önünü açan imar planları iptal edildi… 

İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Akat Mahallesi’nde yer aşam yaklaşık 30 bin metrekarelik Etiler Polis Meslek Yüksekokulu, arazisinin “riskli alan” ilan edilmesinin sonrasında, 2014’te Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı. Yapılan protokol ile söz konusu arazi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredildi. Arazi, 4 Nisan 2018’de İBB tarafından hasılat paylaşımı yöntemi ile ihaleye çıkarıldı.

İhaleyi İBB’nin şirketlerinden KİPTAŞ, 2 milyar 660 milyon TL’lik teklifi ile kazandı. KİPTAŞ daha sonra tiler Polis Meslek Yüksekokulu projesinin yapım işini Astaş ile Yapı & Yapı ortaklığına verdi. Okulun yıkılmasının sonrasında inşaat çalışmalarına başlanan arazide yüksekliği 35- 40 kat arasında değişen 3 gökdelenden dikilmesi planlanıyordu.

tiler Polis Meslek Yüksekokulu projesinin iki bloğunda 251 rezidans daire yer alacaktı. Mandarin Oriental Hotel Group da bir kuleyi 156 oda, 16 süitten ve üç restoran oluşan bir otel olarak işletecekti. Dev karma projenin altında ise üç katlı bir alışveriş merkezi (AVM) yer alacaktı.

PLANLAR İSTİNAFA TAŞINDI

Polis okulu arazisinde inşaatına başlanan karma projenin önünü açan imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2012’de yapıldı. Mimarlar Odası ve Şehir Plancılar Odası, bu plan değişikliklerine karşı 6 Mayıs 2013’de dava açtı.

Sözcü’de yer alan habere göre; Karma proje davası kapsamında alınan iki bilirkişi raporunda da planların, şehircilik ilkelerine ve hukuka aykırı olduğu saptandı. Fakat İstanbul 7. İdare Mahkemesi, 30 Ekim 2018’de davanın reddine karar verdi. Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası da İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin kararını istinafa taşıdı.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi, başvuruyu değerlendirdi ve 20 Eylül 2019 tarihinde verdiği kararla dava konusu planları iptal etti.


Mimarlar Odası ve Şehir Plancılar Odası 6 Mayıs 2013 tarihinde dava açtı.

MAHKEME YÜZEYSEL DEĞERLENDİRME YAPMIŞ

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi’nin kararında “İstanbul 7. İdare Mahkemesi kararının bilirkişi raporlarındaki tespitler dikkate alınmadığı gibi dikkate alınmamasının yeterli ve geçerli gerekçelerine kararda yer verilmeyerek dava konusu plan kararlarının yüzeysel bir değerlendirmesi yapılarak hüküm kurulduğu görüldüğünden…” denildi. Proje dava konusu işlemde kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına uyarlık bulunmadığına hükmedildi. Aksi yöndeki mahkeme kararında isabet görülmediğine karar veren dava dairesi, yargılama konusu işlemi iptal etti.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı planlar, mahkeme tarafından kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına aykırı bulunarak iptal edildi.

 

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek Hattı